Tartalomjegyzék
Anatómia, Sejt-, Szövet- és Fejlődéstan
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet
Ez a rész az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet által oktatott tárgyról szól.
Általános leírás a tárgyról
- Az emberi anatómia az orvostudomány legelemibb tárgya. Ismerete minden későbbi és vele párhuzamosan tanult tárgyhoz szükséges. Különösen fontos a patológia, az igazságügyi orvostan és a sebészeti szakmák megértéséhez. Az első hetekben és szemeszterben a legnehezebb és a legizgalmasabb tantárgy. Nyelvezete nehéz, rengeteg latin kifejezést használ.
Anatómia, sejt-, szövet- és fejlődéstan (I. Anat.) | |
---|---|
kódja a Neptunon | első félév: AOKANT003_1M, második félév: AOKANT003_2M, harmadik félév: AOKANT003_3M, negyedik félév: AOKANT003_4M |
kreditértéke | első félév: 9, második félév: 9, harmadik félév: 7, negyedik félév: 3 |
típus | előadás/gyakorlat |
intézet | Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet |
intézet honlapja | http://semmelweis.hu/anatomia/ |
oktatási felelős | dr. Altdorfer Károly |
elérhetősége | [email protected] Telefon: +36 1 459-15-00/53639, 53646 |
számonkérés típusa | kollokviumok, szigorlat |
számonkérés típusa év közben | két demonstráció: egy bonctermi (általában 5. héten) és egy szövettan (írásbeli; kivetített metszeteken kell képleteket felismerni) |
nehézség | nehezen elsajátítható |
Első félév
- Az első vizsgaidőszak legnehezebb vizsgája, gyakori a vizsgaismétlés. A vizsgára történő felkészülést a rendszeres, óráról-órára történő tanulással lehet megkönnyíteni. Az anyag egymásra épül főleg a kifejezések megismerése miatt - könnyű lemaradni. Érdemes az Anatómia múzeumot látogatni és ott gyakorolni, valamint eljárni a meghirdetett konzultációkra.
- Az előadások látogatása feltétlenül szükséges az első félévben. Ez megkönnyíti az idegen nyelvezet elsajátítását. Az előadások színvonala és élvezhetősége is jó.
- Be kell szerezni színes ceruzákat (főleg a lila és a rózsaszín árnyalatait), szikét (inkább cserélhető pengéjűt érdemes), csipeszt (anatómiai csipeszt, ne horgas végűt), lakatot a szekrényekhez, sima A4-es füzetet szövettanra, és gumikesztyűt (vékony fehér, vagy sárga, egyszerű, nem steril, minél olcsóbb)
- Az anatómiát, a szövettant, a fejlődéstant, a neuroanatómiát valamint a tájanatómiát oktatják. Tantermi előadások, bonctermi gyakorlatok (végtagok, zsigerek, tetem boncolása), szövettani gyakorlatok (fénymikroszkópos metszetek tanulmányozása), ill. fejlődéstani megbeszélések vannak.
- Ez a félév: Anatómia: a végtagok és a törzs szerkezete és a koponya csontjai, ill. a koponya egészben. Szövettan: alapszövetek. Fejlődéstan: általános fejlődéstan a megtermékenyítéstől az embryo kialakulásáig, a beágyazódásig, ill. a placenta kialakulásáig; a mozgás szervrendszerének fejlődése.
- Anatómiából a végtagok és a törzs szerkezete (csontok, ízületek, izmok, fasciák, erek, idegek) és a koponya csontjai, ill. a koponya egészben, nyakizmok és a fejen lévő izomzat (mimikai- és rágóizmok). Az előadásokon az anatómia fejezeteinek fontosabb részei hangzanak el, szövettanból és fejlődéstanból részletes áttekintést kapnak a hallgatók. A boncteremben tanulmányozhatják az egyes csontokat ill. a koponyát, ízületeket valamint teljes felső és alsó végtagot boncolhatják. A törzs és a nyak szerkezetét valamint a fej izmait korábban elkészített preparátumokon mutatjuk be.
- Az első érzésed, hogy ilyet még biztos nem láttál. Tényleg nem.
- Az első gyakorlatokon kifőzött, tartósított csontokon tanuljuk meg a csontokon lévő kb összes dudort és hasadékot. Ez az első DEMO-ig tart, kb. az 5. hétig. Utána elkezdünk kart és lábat boncolni. Így lesz teljes a félév tananyaga, a makroszkopikus anatómia tárgykörében. A szövettani gyakorlatokon mikroszkóppal nézzük át az alapszövetek felépítését. Ide kell a már említett színes ceruza, mivel a metszetekről rajzokat kell készíteni a saját szövettan füzetedbe és ezt a füzetet be kell mutatni minden félévzáró vizsgán! Itt jegyezném meg, hogy lehetőleg ne álmosan menjünk ezekre a gyakorlatokra, mert úgy igen könnyű elaludni. :D
- Sejtbiológia már nem része a kurrikulumnak, azt az Orvosi Biológia (GSI) tárgy keretein belül tanítják.
- Első (bonctermi) demó anyaga: felső végtag anatómiája
- Második (szövettan) demó anyaga: hám-, kötő- és támasztószövet + általános fejlődéstan
- Vizsga menete: Egy 40 kérdéses teszttel kezdődik, amiben 20 anatómia, 10 szövettan és 10 fejlődéstan egyszeres, illetve többszörös választásos kérdést tesznek fel. 40 perc van megírni. 60%-tól 2-es, viszont a fejlődéstan kérdésekből külön min. 50%-ot el kell érni. Ha valaki 4-esre vagy 5-ösre megírja a tesztet és utána megbukik bonctermin vagy szövettanon, a következő vizsgán nem kell tesztet írnia.
Második félév
- A második vizsgaidőszak egyik legnehezebb vizsgája, gyakori a vizsgaismétlés. A vizsgára történő felkészülést a rendszeres, óráról-órára történő tanulással lehet megkönnyíteni. Az anyag egymásra épül főleg a kifejezések megismerése miatt - könnyű lemaradni. Érdemes az Anatómia múzeumot látogatni és ott gyakorolni.
- Az anatómiát, a szövettant, a fejlődéstant, a neuroanatómiát valamint a tájanatómiát oktatják. Tantermi előadások, bonctermi gyakorlatok (végtagok, zsigerek, tetem boncolása), szövettani gyakorlatok (fénymikroszkópos metszetek tanulmányozása) ill. fejlődéstani megbeszélések vannak.
Ez a félév: a keringési- és nyirokrendszer és a zsigertan (anatómia, szövettan és fejlődéstan). A medencefenék és a gát szerkezete.
- A kurzus rövid szillabusza: Ez a félév lehetőséget nyújt az anatómia, a szövettan és a fejlődéstan integrálására. Az általános bevezető előadásokat követően az egyes szervek szerkezetét (anatómia és szövettan) és fejlődését (beleértve a fejlődési rendellenességeket is) az előadásokon hallják a hallgatók. A bonctermi gyakorlatokon történik a szervek tanulmányozása, boncolása, a fejlődési folyamatok megbeszélése. A szövettani gyakorlatokon a szervek szöveti szerkezetével ismerkednek meg a hallgatók a metszetek tanulmányozása során. A metszetek (szerv) egészének, ill. fontosabb részletek lerajzolása továbbra is lényeges visszajelzés arra vonatkozóan, hogy a hallgató mennyire látja a formákat, az arányokat, mennyire világos számára a szöveti szerkezet.
- Laza szíves kezdéssel ámít a 2. félév, de majd bedurvul az 5. héttől. Zsigertan, nyakizmok, az urogenitális rendszer és hashártyák!
- Érdemes megpróbálni a tanulmányi versenyt. Két fordulóból áll, az elsőn kivetített képleteket kell felismerni (anatómia+szövettan+fejlődéstan), 70% elérése kell a második fordulóhoz, ami egy pin test, tehát bonctermi preparátumokon kell tűvel kijelölt képleteket felismerni. Ha itt is megvan a 70%, a hallgató mentesül a félévi vizsga alól és megkapja az 5-öst.
- Első (bonctermi szóbeli)demó: szív, nyak, nyaki zsigerek, mellüreg (tüdő), diaphragma. Keringési és légző szervrendszer, arc fejlődéstana. Garatívek, garatbarázdák, garattasakok.
- Második (szövettan) demó: erek, nyirokszervek, légző- és emésztórendszer szövettana + fejlődéstan I képek
Harmadik félév
- A kurzus rövid szillabusza: Az idegrendszer megtanítása a makro- és mikroszkópos szerkezet és a fejlődési viszonyok bemutatását és rendszeres visszakérdezését jelenti. Erre nyújt lehetőséget a bonctermi preparatív munka, a csoportos megbeszélések, és a szövettanon a metszetek tanulmányozása. - A fej-nyak tájanatómiai boncolása egész tetemen történik; itt a hangsúly egy-egy tájék (regio) szerkezetén, az ott található képletek egymáshoz viszonyított topográfiai kapcsolatán és felszíni vetületén van. A regiók leírásánál támaszkodunk a klasszikus sorrendre: a regio elnevezése, határai, bőrbeidegzés, fascián kívüli képletek, fascia viszonyok, mély képletek, amennyiben lehetséges, réteges felsorolásban.
- A legkeményebb anat félév. A mikroszkópia kevésnek néz ki, de nehezen megfogható, összetett és roppant nehéz. Csak az segít, ha folyamatosan készülsz rá, és ha a könnyebben tanulható makroszkópiát és érzékszerveket készségszinten elsajátítod.
Negyedik félév
- A negyedik vizsgaidőszak egyik legnehezebb vizsgája, gyakori a vizsgaismétlés. A vizsgára történő felkészülést a rendszeres, óráról-órára történő tanulással lehet megkönnyíteni. Az anyag ebben a félévben az eddigiek ismétlése, tájanatómia szerint. Érdemes az Anatómia múzeumot látogatni és ott gyakorolni, hiszen a szigorlat jegyeinek nagy része a gyakorlati kérdésekből jön össze.
- A kurzus rövid szillabusza: Tematika szempontjából a legfontosabb félév. Az egyre romló tetemellátás következtében a hallgatók ebben a félévben boncolnak orvosilag olyan fontos területeket, mint a testüregek (a II. féléves zsigeri boncolás ún. zsigeri paketteken történik, amelyek kiválóan alkalmasak a zsigerek egyenkénti tanulmányozására, de nagyon kevés támpontot nyújtanak az üregi topográfiához). A szervek testfali vetületeit is csak ebben a félévben tudjuk bemutatni és megtanítani a gyakorlatban is. - A heti egy órára redukált előadásokon a hallgatók a klinikai vonatkozások hangsúlyozása mellett, metszetanatómiával ismerkednek meg. - Lehetőséget biztosítunk a szövettani metszetek ismételt áttanulmányozására is a félév során.
- A félév az előző után abszolút humánus és már-már abba hitbe ringat, hogy megy ez. De nem szabad ezt elhinni és kőkeményen kell a szigorlatra készülni, mert az anyag elképesztő terjedelmű.
Tankönyvek, jegyzetek
Biztosan kelleni fog
- Szentágothai-Réthelyi, Funkcionális anatómia I-II-III. Semmelweis Kiadó, Budapest, 1994.
- Kiss-Szentágothai, Az ember anatómiájának atlasza, I-II-III. Medicina, Budapest, 1984. VAGY!!! Sobotta, Az ember anatómiájának atlasza I-II. Semmelweis Kiadó, Budapest, 1994.
- Tömböl (szerk.), Tájanatómia. Medicina, Budapest, 1987
- Somogyi-Hajdu, Szövettani gyakorlati jegyzet, SOTE, Budapest, 1995.
Ha érdeklődsz, további könyvek, jegyzetek
- Komáromi, Az agyvelő boncolása,
- Hajdu, Vezérfonal a neuroanatómiához, SOTE, Budapest, 1996.
- Schiebler, T.H., Schmidt, W. und Zilles, K.: Anatomie, Springer Verlag, Berlin - Heidelberg - New York
- Frick, H., Leonhardt, H. und Starck, D.: Allgemeine Anatomie, Spezielle Anatomie I, Spezielle Anatomie II, G. Thieme Verlag, Stuttgart
- Kahle, W., Leonhardt, H. und Platzer, W.: Taschenatlas der Anatomie, G. Thieme, Stuttgart
- Sobotta: Atlas der Anatomie, Urban & Schwarzenberg, München - Wien
- Junqueira, L.C. und Carneiro, J.: Histologie, Springer Verlag, Berlin - Heidelberg
- Kühnel, W.: Taschenatlas der Zytologie und mikroskopischen Anatomie, G. Thieme Verlag, Stuttgart
- Moore, K.L.: Embryologie, Schattauer Verlag, Stuttgart
- Schumacher, G.H.: Topographische Anatomie des Menschen, U.T.B. Verlag
Online segédanyagok
Szótár
- http://www.anatomy.usyd.edu.au/glossary/ - latin/görög kifejezések angolra fordítva
Atlaszok
általános:
- http://www.bartleby.com/107/ - „Gray: Anatomy of the Human Body
- http://www.anatomyatlases.org/ - különféle anatómia atlaszok online
- http://salerno.uni-muenster.de/data/bl/sobotta/pics_big/ - a Sobottában található ábrák indexelve. (ha rákattintasz a képletre, kiírja a nevét, vagy ha a listán kattintasz a névre, megmutatja a képletet.) gyakorláshoz kitűnő, vagy ha nincs kedved cipelni az atlaszt.
- http://sig.biostr.washington.edu/projects/da/ - a szervek térbeli helyzete modellezve, 3D-ben.
- http://www.anatomyatlases.org/AnatomicVariants/AnatomyHP.shtml - szervrendszerek
plasztináció
neuroanatómia
- http://www.upol.cz/fileadmin/user_upload/LF-kliniky/normalni-anatomie/atlas-mozku/zakldel_en.html - interaktív, kattintgatós oldal neuroanatómiából. Tesztre is át tudod állítani, gyakorláshoz. Elérhető angolul és csehül, az utóbbi latinul nevezi meg a képleteket, érdemes azt választani.
- http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html - The Whole Brain Atlas
- http://library.med.utah.edu/WebPath/HISTHTML/NEURANAT/NEURANCA.html#3 - interaktív fényképes neuroanatómia atlasz
- http://www.neuropat.dote.hu/ - neuroanatómia, a Debreceni Egyetem honlapja
- http://www.anatomyatlases.org/HumanAnatomy/CrossSectionAtlas.shtml - Keresztmetszeti atlasz - Atlas of Human Anatomy in Cross Section (The University of Iowa)
- http://www.meddean.luc.edu/lumen/meded/grossanatomy/x_sec/mainx_sec.htm - Keresztmetszeti atlasz
Fejlődéstan
- http://www.indiana.edu/~anat550/cvanim/index.html - szívfejlődés
- http://www.med.uc.edu/embryology/chapter7/animations/contents.htm - animációk szívfejlődésről
- http://embriologia.uw.hu/site/index.html fejlődéstani videók
Szövettan
- http://on.fb.me/1N2vK0N - A Semmelweis Egyetem hallgatói által készített hasznos szövettani képek feliratozva
- http://www.anatomyatlases.org/MicroscopicAnatomy/MicroscopicAnatomy.shtml - Atlas of Microscopic Anatomy - Virtual Hospital - The University of Iowa Szövettani metszetek képei, angol leírással
- Szövettan CD - Dr. Kozsurek Márk honlapjáról
Ha valamelyik segédanyagról van véleményed, nyugodtan írd ide, ezzel segíthetsz mindenkinek. Csak nyomd meg az oldal szerkesztése gombot a lap tetején, és már írhatod is!
További segédanyagok
Ez a rész az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet által oktatott tárgyról szól.
Első félév
Csonttan
- Részletes csonttan (összefoglaló)
Koponya
- Agykoponya csontjai (összefoglaló)
- Koponya csatornái (táblázat)
- Koponya üregei (összefoglaló)
- fej-nyak-koponya - hasznos összefoglaló file-ok
Ízület és izomtan
- Felső végtag ízületei (összefoglaló)
- Mozgásrendszer (funkc. anat.)
- Mozgásrendszer II. (összefoglaló)
- Vállöv (összefoglaló)
Szövettan
Fejlődéstan
Sejtbiológia
- Dr Kálmán Mihály: Útmutató a sejtbiológia tanulásához.pdf - 2010-es verzió, nem szerkeszthető
- Dr Kálmán Mihály: Útmutató a sejtbiológia tanulásához.odt - 2010-es verzió, szerkeszthető
Egyéb
- végtagok - összefoglaló file-ok
- Hashártya recessusok (összefoglaló)
Második félév
szív, vérkeringés, nyirokkeringés
légzőrendszer
emésztőrendszer
- gasztrointeszttinális traktus - nagyon jó összefoglaló file-ok
urogenitalis rendszer
- férfi nemi szervek - kb. 10 oldalas összefoglaló
- urogenitális régió - nagyon jó összefoglaló file-ok
egyéb
Harmadik félév
Teljes összefoglalók
- Neuranat összefoglaló - Jó összefoglalás 130+ oldalon, rajzokkal (Szegedről)
makroszkópia
- neutoanatómia makroszkópos képek - gombostűvel tűzdelt (jelszó: stapes)
- Liquorkeringés - összefoglaló
- Kamrák falai - összefoglaló
gerincvelő
mikroszkópia
- thalamus összefoglaló egy oldalas, hasznos
agyidegek
- nervi craniales - összes
- nervi spinales - összes
érzékszervek
fejlődéstan
dorsalis regiok
endokrin
szövettan
egyéb
Negyedik félév
kidolgozott szigorlati tételek
kidolgozott szigorlati tételek - a tételkártyák szerint
Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet
Ez a rész a Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet által oktatott tárgyról szól.
Általános leírás a tárgyról
- Az emberi anatómia az orvostudomány legelemibb tárgya. Ismerete minden későbbi és vele párhuzamosan tanult tárgyhoz szükséges. Különösen fontos a patológia, az igazságügyi orvostan és a sebészeti szakmák megértéséhez. Az első hetekben és szemeszterben a legnehezebb és a legizgalmasabb tantárgy. Nyelvezete nehéz, rengeteg latin kifejezést használ.
- Az első vizsgaidőszak legnehezebb vizsgája, gyakori a vizsgaismétlés. A vizsgára történő felkészülést a rendszeres, óráról-órára történő tanulással lehet megkönnyíteni. Az anyag egymásra épül főleg a kifejezések megismerése miatt - könnyű lemaradni. Érdemes az Anatómia múzeumot látogatni és ott gyakorolni, valamint az első emeleti bonctermekben délelőttönként preparátumon is lehet tanulni, gyakorolni.
- Az előadások látogatása feltétlenül szükséges az első félévben. Ez megkönnyíti az idegen nyelvezet elsajátítását. Az előadások színvonala és élvezhetősége is jó. (Bár 2015-ben az előadó rossz minőségű hangosítása miatt szinte semmit sem lehetett belőlük hallani.)
- Be kell szerezni színes ceruzákat (főleg a lila és a rózsaszín árnyalatait), szikét (inkább cserélhető pengéjűt érdemes), csipeszt (anatómiai csipeszt, ne horgas végűt), lakatot a szekrényekhez, sima A4-es füzetet szövettanra, és gumikesztyűt (vékony fehér, vagy sárga, egyszerű, nem steril, minél olcsóbb)
Anatómia, sejt-, szövet- és fejlődéstan (Humánmorf.) | |
---|---|
kódja a Neptunon | első félév: AOKHUM004_1M, második félév: AOKHUM004_2M, harmadik félév: AOKHUM004_3M, negyedik félév: AOKHUM004_4M |
kreditértéke | első félév: 9, második félév: 9, harmadik félév: 7, negyedik félév: 3 |
típus | előadás/gyakorlat |
intézet | Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet |
intézet honlapja | http://humanmorfologia.semmelweis.hu/ |
jelszó az előadásokhoz | stapes |
oktatási felelős | Dr. L. Kiss Anna |
elérhetősége | [email protected], Telefon: +36 1 459-15-00/53610 |
számonkérés típusa | kollokviumok, szigorlat |
számonkérés típusa év közben | Szóbeli/ írásbeli demonstráció |
nehézség | nehezen elsajátítható |
Első félév
Általános és részletes csont- és ízülettan. Alsó és felső végtag izmai, erei, idegei. (Az előadásokon csak az általános csont-, izület- és izomtan, illetve az orvosi szempontból különösen fontos fejezetek kerülnek sorra - pl. gerincoszlop, medenceöv, lábboltozatok.) A mozgásszervek anatómiáját részletesen a gyakorlatok során kell elsajátítani. Alapszövetek. Az erek szöveti szerkezete. A vér és a csontvelő. A bőr és az emlő szövettana. Az ember fejlődésének alapvonalai. Bevezetés az orvosi embriológiába. Spermio- és oogenezis, megtermékenyítés, morula, blastula, csíralemezek kialakulása, tengelyek, jobb és bal aszimmetria molekuláris alapjai, Homeobox gének, placentáció, placenta. Fejlődési rendellenességek okai. Végtag, törzs és koponya fejlődése.
Második félév
- Az második vizsgaidőszak egyik legnehezebb vizsgája, gyakori a vizsgaismétlés. A vizsgára történő felkészülést a rendszeres, óráról-órára történő tanulással lehet megkönnyíteni. Az anyag egymásra épül főleg a kifejezések megismerése miatt - könnyű lemaradni. Érdemes az Anatómia múzeumot látogatni és ott gyakorolni.
- Anatómiát, a szövettant, a fejlődéstant, a neuroanatómiát valamint a tájanatómiát oktatnak. Tantermi előadások, bonctermi gyakorlatok (végtagok, zsigerek, tetem boncolása), szövettani gyakorlatok (fénymikroszkópos metszetek tanulmányozása) ill. fejlődéstani megbeszélések.
Fej-, nyak-, mell- és hasizmok, rekeszizom, medencefenék. Zsigeri rendszerek (emésztőrendszer, légzőrendszer, húgy- és ivarrendszer, szív és keringési rendszer,magzati vérkeringés, nyirokszervek) makroszkópos és mikroszkópos szerkezete, fejlődése, klinikai anatómiája, fontosabb fejldési rendellenességek. Az intraembrionális testüreg kialakulása, tagozódása. Eladáson csak a szervszövettan válogatott fejezetei (pl. nyirokszervek, máj, nemi szervek, stb.) kerülnek tárgyalásra. A zsigerek részletes szövettana és sejtbiológiája a gyakorlatok anyagát képezi.
Az intézet tanulmányi versenyén való részvétellel egyes vizsgarészek kiválthatók.
A Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet tanulmányi versenyével kapcsolatos információkat itt találod.
Harmadik félév
- Az harmadik vizsgaidőszak egyik legnehezebb vizsgája, gyakori a vizsgaismétlés, főleg a mikroszkópia szedi az áldozatait. A vizsgára történő felkészülést a rendszeres, óráról-órára történő tanulással lehet megkönnyíteni. Az anyag egymásra épül főleg a kifejezések megismerése miatt - könnyű lemaradni. Érdemes az Anatómia múzeumot látogatni és ott gyakorolni.
- Az idegrendszer megtanítása a makro- és mikroszkópos szerkezet és a fejlődési viszonyok bemutatását és rendszeres visszakérdezését jelenti. Erre nyújt lehetőséget a bonctermi preparatív munka, a csoportos megbeszélések, és a szövettanon a metszetek tanulmányozása. - A fej-nyak tájanatómiai boncolása egész tetemen történik; itt a hangsúly egy-egy tájék (regio) szerkezetén, az ott található képletek egymáshoz viszonyított topográfiai kapcsolatán és felszíni vetületén van. A regiók leírásánál támaszkodunk a klasszikus sorrendre: a regio elnevezése, határai, bőrbeidegzés, fascián kívüli képletek, fascia viszonyok, mély képletek, amennyiben lehetséges, réteges felsorolásban.
Negyedik félév
- Az negyedik vizsgaidőszak egyik legnehezebb vizsgája, gyakori a vizsgaismétlés. A vizsgára történő felkészülést a rendszeres, óráról-órára történő tanulással lehet megkönnyíteni. Az anyag ebben a félévben az eddigiek ismétlése, tájanatómia szerint. Érdemes az Anatómia múzeumot látogatni és ott gyakorolni, hiszen a szigorlat jegyeinek nagy része a gyakorlati kérdésekből jön össze.
Tematika szempontjából a legfontosabb félév. Az egyre romló tetemellátás következtében a hallgatók ebben a félévben boncolnak orvosilag olyan fontos területeket, mint a testüregek (a II. féléves zsigeri boncolás ún. zsigeri paketteken történik, amelyek kiválóan alkalmasak a zsigerek egyenkénti tanulmányozására, de nagyon kevés támpontot nyújtanak az üregi topográfiához). A szervek testfali vetületeit is csak ebben a félévben tudjuk bemutatni és megtanítani a gyakorlatban is. - A heti egy órára redukált előadásokon a hallgatók a klinikai vonatkozások hangsúlyozása mellett, metszetanatómiával ismerkednek meg. - Lehetőséget biztosítunk a szövettani metszetek ismételt áttanulmányozására is a félév során.
A félév során a hallgatóknak boncolási vizsgát kell tenniük. Az intézet tanulmányi versenyén való sikeres részvétellel szigorlati kedvezmények szerezhetők.
A Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet boncolási vizsgájával kapcsolatos információkat itt találod.
A Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet tanulmányi versenyével kapcsolatos információkat itt találod.
Tankönyvek, jegyzetek
Biztosan kelleni fog
- Szentágothai J, Réthelyi M: Funkcionális Anatómia I-III. (Medicina Könyvkiadó Rt, 2002)
- Röhlich P: Szövettan I-II. (Semmelweis Egyetem Képzéskutató Intézet, 2002)
- Langman J: Orvosi embryológia (Medicina Kiadó, 1999)
- Sobotta J: Az ember anatómiájának atlasza (Alliter Kiadó, 2004)
- Nemeskéri Á: Szeletanatómia I. (Apáthy István Alapítvány, 1999)(4.félévben!)
- Nemeskéri Á, Kocsis K, Németh A: Szövettani útmutató I-III. (Apáthy István Alapítvány, 2001)
- Hajdú F: Vezérfonal a neuroanatómiához (Semmelweis Egyetem Képzéskutató Intézet, 1999)
Ha érdeklődsz, további könyvek, jegyzetek
- Szél Á: Klinikai anatómia (Semmelweis Egyetem Képzéskutató Intézet, 1999)
- Vígh B: Humán anatómia: Rendszeres bonctan 1-4. (Csont-, ízület-, izomtan, értan)
- Vígh B: Humán embryológia: Az ember méhen belüli fejldése
- Vígh B: Szisztémás anatómia
- Tömböl T, Csillik B, Kubik I: Tájanatómia (Semmelweis Kiadó, 1991)
- Donáth T: Anatómiai nevek (Medicina Könyvkiadó Rt, 2005)
- Vajda J: Atlas anatomiae I-II. (Akadémiai Kiadó, 1989)
- Komáromi L: Az agyvel boncolása (Medicina Könyvkiadó, 1995)
- Kahle W: SH-atlasz: Anatómia I-III. (Springer Hungarica, 1996)
- Kühnel W: SH orvosi atlasz: Szövettan (Springer Hungarica, 1997)
- Csillag A: Anatomy of the Living Human (Könemann, 1999)
- Abrahams PH, Thatcher MJ, Spratt JD: Anatómiai kérdezz-felelek (Semmelweis Kiadó, 1996)
- Kierszenbaum, A.L.: Histology and Cell Biology (Elsevier Second Edition, 2007)
- Gosling, J.A., Harris, P.F., Humpherson, J.R., Whitmore, I., Willan, P.L.T.: Human Anatomy,
- Atlas and Textbook (Elsevier 2008)
- Morton, D.,A, Peterson, K.D., Albertine, K.H.: Gray's Dissection Guide for Human Anatomy,(Elsevier Second Edition, 2007)
- Drake, R.L., Vogl, A.W., Mitchell, A.W.M.: Gray's Anatomy for Students, (Elsevier Second Edition, 2010)
- Nolte, J.: The Human Brain (Elsevier 6th Edition 2008)
Ha valamelyik segédanyagról van véleményed, nyugodtan írd ide, ezzel segíthetsz mindenkinek. Csak nyomd meg az oldal szerkesztése gombot a lap tetején, és már írhatod is! Segítség, ha megírod mi található benne, mennyire hasznos, mennyire pontos. Köszi!
További segédanyagok
Ez a rész a Humánmorfológiai és Fejlődésbiológiai Intézet által oktatott tárgyról szól.
Első félév
Szövettan: Cserkuti Szövettan 1. (2014-es verzió)
Bonctan összefoglaló anyagok
- anatómiai összefoglaló - egy pécsi prof. jegyzete, nagyon hasznos és didaktikus!!!
Második félév
- a vér alakos elemeni - táblázat
- fej-nyak és zsigertan - összefoglaló, klinikaianat.
- zsigertan - összefoglaló kérdések
- garattasakok és származékaik - táblázat, rajz
- bélfejlődés - dr. Szél
- koszorúserek - előadás
- gyomor - dr. Szél
- gyomor - dr. Szél
- szív ingervezetése és vérellátása - dr. Kocsis
- here és mellékhere szövettana - dr. Kocsis
- férfi nemi r. - Lukáts
- férfi nemi r. - Lukáts
- férfi nemi szövettan - Lukáts
- gége - Lukáts
- gonádfejlődés - Lukáts
- magzati vérkeringés - Köves
- máj szöveti szerkezete - Köves
- bélcső fejlődése - Nagy Nándor
- gonád fejlődés - Nagy Nándor
- arcfejlődés - Nemeskéri
- arcfejlődés - Nemeskéri
- kopoltyúbél fejlődése - Nemeskéri
- kopoltyúbél fejlődése - Nemeskéri
- kopoltyúbél fejlődése - Nemeskéri
- a testüregek elkülönülése - Nemeskéri
- a vese anatómiája, ureter - Nemeskéri
- a vese anatómiája - Nemeskéri
- nyirokelvezetés - Köves
- bélfejlődés - dr. Szél
- máj - dr. Szél
- máj - dr. Szél
- máj - dr. Szél
- máj - dr. Szél
- máj - dr. Szél
- pericardium - dr. Szél
- peritoneum - dr. Szél
- uterus - dr. Szél
- vastagbél - dr. Szél
- vastagbél - dr. Szél
- testüregek elkülönülése - Köves
- vastagbél - dr. Szél
- gyomor - Wenger
- szív - Wenger
Harmadik félév
- neutoanatómia makroszkópos képek - gombostűvel tűzdelt, mint az első demó (jelszó: stapes)
- a szem fejlődése - kézzel írt jegyzet
- szem - kézzel írt jegyzet
- diencephalon és kapcsolatai - kézzel írt jegyzet
- agy, taeniák, törzsdúcok, vénák - képes angol magyarázat
- az agy makroszkópos anatómiája - kézzel írt jegyzet
- az agy és a gerincvelő vérellátása - kézzel írt jegyzet
- a fül - kézzel írt jegyzet
- kisagy - kézzel írt jegyzet
- a központi idegrendszer fejlődése - kézzel írt jegyzet
- az agytörzs mikroszkópiája - Köves Katalin előadás
- belső fül, hallópálya - Köves Katalin előadás
- basalis_ganglionok.doc - rövid összefoglaló a basalis ganglionokról 2 oldalban:)
- a kisagy összeköttetései - Csáki Ágnes előadás
- ideg_fejl_magyar_1_2_szel.rar - Szél Ágoston előadás
- ideg_fejl_magyar_3_4_szel.rar - Szél Ágoston előadás
- ideg_fejl_magyar_5_szel.rar - Szél Ágoston előadás
- ieiifebgangmagy060324_b.rar - Bazális ganglionok Nemeskéri előadás 2006
- ieiifemotmagy060321.rar - Motoros rendszer Nemeskéri előadás 2006
- neuroanatómiai bevezető - Kocsis Katalin előadás
- szinapszisok, jelátvitel - Kocsis Katalin előadás
- a kisagy összeköttetései - Kocsis Katalin előadás
- a kisagy szövettana - Kocsis Katalin előadás
- külső fül, dobüreg - Köves Katalin előadás
- agyidegmagok - Lukáts Ákos előadás
- gerincvelő-sérülések - Lukáts Ákos előadás
- konjugált szemmozgások - Lukáts Ákos előadás
- külső- és középfül - Lukáts Ákos előadás
- látópálya - Lukáts Ákos előadás
- szaglás, ízérzés - Lukáts Ákos előadás
- hypothalamus - Nagy M. György előadás
- hypothalamus - Nagy M. György előadás a hypothalamo-hypophysealis rendszerről és a hypophyzisről
- motoros rendszer - Németh Anna előadás 2007
- motoros rendszer Wenger Tibor előadás 2008
- ganglionléc fejlődése - Nagy Nándor előadás
- idegrendszer - Nagy M. György előadás
- az agykéreg szövettana - Nagy Nándor előadás
- basalis ganglionok - Nemeskéri előadás
- Corti-szerv - Nemeskéri előadás
- limbikus rendszer - Nemeskéri előadás
- motoros rendszer - Nemeskéri előadás
- szaglás - L. Kiss Anna előadás
- idegfejlődés 1 - Szél Ágoston előadás
- idegfejlődés 2 - Szél Ágoston előadás
- idegfejlődés 3 - Szél Ágoston előadás
- idegfejlődés 4 - Szél Ágoston előadás
- szem - Szél Ágoston előadás
- szem - Szél Ágoston előadás
- szem - Szél Ágoston előadás
- vestibularis rendszer, fülfejlődés - Köves Katalin előadás